Obveza PDV-a prema novim pravilima za porezne obveznike koji PDV obračunavaju po izdanim računima
- Dana 14. travnja 2020.
Sukladno Pravilniku o izmjenama i dopunama Pravilnika o provedbi Općeg poreznog zakona (Nar. nov., br. 43/20.) koji je stupio na snagu 9. travnja 2020. godine omogućili smo u KIS4WIN Porezne evidencije poseban izvještaj obračuna PDV-a po naplaćenom za poslovne subjekte koji PDV obračunavaju po izdanim računima.
Poveznica na Pravilnik OVDJE
Kako funkcionira obračun PDV-a po novim pravilima?
Za trajanja izvanredne situacije porezni obveznik može zatražiti odgodu plaćanja dospjele obveze PDV-a koja proizlazi iz razlike utvrđene prema uobičajenom kriteriju izdanih računa i onih koji su u tom razdoblju naplaćeni/plaćeni.
Odgađa se na rok od tri mjeseca plaćanje razlike između obveze PDV-a obračunatog prema izdanim računima i obveze PDV-a obračunatog prema naplaćenim naknadama. Porezni obveznik i dalje ostaje u sustavu obračuna PDV-a prema izdanim računima.
Potrebno je obvezu PDV-a obračunati kao i inače - po izdanim i zaprimljenim računima te napraviti dodatni obračun po plaćenim i naplaćenim računima. Razliku između ta dva obračuna možete odgoditi.
Kako dobiti PDV po naplaćenim računima?
1. Zabilježiti plaćanja ulaznih računa i izlaznih računa kao osnovu za obračun PDV-a. Ukoliko niste do sada bilježili plaćanja za potrebe obračuna PDV-a pojašnjenje pronađite na poveznici EVIDENCIJA PLAĆANJA URA/IRA.
2. URA/IRA, obrazac PDV u novoj verziji dodana je opcija PDV po naplaćenom od 01.03.2020. kao na slici dolje. Aktiviranjem opcije dobit ćete obračun PDV prema plaćenim ulaznim računima i naplaćenim izlaznim računima.
Razliku između dva načina obračuna utvrđujete sami.
Važno! U aplikaciju ePorezne učitavate standardni obrazac prema izdanim računima - ne ovaj novi prema naplaćenim naknadama. Novi obrazac služi samo za izračun razlike između dva načina obračuna PDV-a.
Razliku između dva načina obračuna upisujete ručno u ePoreznu u za to predviđeno polje - VIII. Ostali podaci, točka 2. Otuđenje/stjecanje gospodarske cjeline.
0 Comments