ROBNO KNJIGOVODSTVO Zaključak godine, inventura i nova poslovna godina
NOVA POSLOVNA GODINA
Pokretanjem programa u novoj poslovnoj godini aktivna je nova poslovna godina 2023. Odabirom poslovne godine 2022. pristupate svojim podacima (program ih pamti i uvijek se možete vratiti u prethodne godine). Možete knjižiti sve potrebne dokumente i inventuru u prošloj godini istovremeno sa radom u novoj poslovnoj godini.
Za nesmetan nastavak rada u novoj poslovnoj godini dovoljno je samo prenijeti donose iz 2022. te normalno nastaviti raditi! Jako bitno za sve korisnike koji imaju kase i one koji žele odmah izdavati izlazne dokumente u 2023. Donos koji ste donijeli možete n puta ponovo donijeti iz 2022.
ULAZ / KNJIŽENJA / ZAKLJUČIVANJE - prijenos DONOSA (inventure robe) u novu poslovnu godinu
ZAKLJUČI - PRENESI ZALIHE U NOVU POSLOVNU GODINU - prenosi inventurno stanje - zalihe - u novu poslovnu godinu.
Otvara se prozor sa početnim datumom nove poslovne godine i praznim poljem za definiciju dokumenta donosa. Tipkom ENTER dobit ćete listu definiranih dokumenata. Obično se za donos koriste dokumenti INV i INM, odnosno dokumenti koji u svojoj definiciji imaju oznaku DOKUMENT DONOSA.
Ukoliko Vam se javi poruka da nije odabran dokument donosa, potrebno je pristupiti u ŠIFRANTI - DOKUMENTI, pronaći dokument u pitanju, pristupiti i označiti da je dokument DONOSA.
ZAKLJUČAK - PRIJENOS INVENTURNOG STANJA NE UTJEČE NA PODATKE U 2022., SAMO PRENOSI STANJE SA ZALIHA PRETHODNE GODINE U DOKUMENT DONOSA NA 01.01.2023.
Za rad u tekućoj godini potrebno je samo na glavnoj masci programa odabrati 2023, za rad u prethodnoj birate 2022.
U slučaju naknadnih izmjena u robnom knjigovodstvu u 2022. i posljedično promjene stanja zaliha donos (inventuru) u novu poslovnu godinu možete ponovno prenijeti n puta na isti način - opcija ZAKLJUČIVANJE kreira dokument donosa/početnog stanja u novu poslovnu godinu.
SAVJET
Za rad u tekućoj godini uz istovremeno knjiženje u PRETHODNOJ godini koristite ZAKLJUČI za prijenos stanja zalihe roba i kreiranje dokumenta donosa sa trenutnim stanjem. Promjenom poslovne godine na glavnoj masci programa radit ćete u obje poslovne godine istovremeno. Kada riješite stanje zaliha u 2022. ponovno pokrenite opciju ZAKLJUČI i kreirajte novi dokument Donosa sa 01.01.2023., a dokument koji ste već napravili poništite tako da imate samo jedan dokument Donosa. Ponovni prijenos donosa možete napraviti n puta.
Ako prihvaćate stanje na zalihama - knjigovodstveno stanje - dovoljno je samo napraviti dokument Donos - stanje artikala u novu poslovnu godinu na gore opisani način. Ukoliko želite provjeriti stanje - popisati robu i usporediti inventurno stanje (koje ste popisali) sa knjigovodstvenim stanjem pročitajte uputu u nastavku.
Kako proknjižiti inventuru i obračunati inventurne razlike
U kolonu INV.KOLIČINA upisujete stanje po inventuri - popisu robe
PREPORUKA - prije upisivanja odabrati opciju F5-PREPIŠI, automatski će se u kolonu INV.STANJE prepisati knjigovodstveno stanje. Ovim odabirom pojednostavnjujete upis jer upisujete inventurno stanje samo kod onih artikala gdje je stanje različito od knjigovodstvenog.
ALT+F5 - PONIŠTI - koristite samo ako želite poništiti cjelokupno upisano inventurno stanje
Tipkom SUMA - F7 dobit ćete obračun - zbroj knjigovodstvenog i stvarnog inventurnog stanja te razliku.
UNOS INVENTURNOG STANJA
Više je načina unošenja inventurne količine
- pronađite artikl po bilo kojem kriteriju - nazivu, bar kodu, kataloškom broju, pritisnite tipku F9 - DODAJ i upišite količinu. Isti artikl možete pozvati više puta – ponovno F9 i upišite količinu pronađenu na zalihama, program će automatski zbrojiti sve unešene inventurne količine.
- Osim tipkom F9-DODAJ inventurno stanje možete upisati i tipkom F12 – PRISTUP gdje upisujete količinu inventurnog stanja, prilikom slijedećeg unosa unosite novu, ispravljenu količinu, Program u ovom načinu unosa neće zbrojiti unešenu količinu sa prethodno upisanom količinom već prihvatiti količinu koju upišete.
- Inventurne količine možete unijeti i kroz neki privremeni dokument u ulazu – (npr. dok. III – ulazni dokument koji je podešen da ne ažurira ni zalihe ni knjigu popisa niti se knjiži u financijsko knjigovodstvo). Nakon što unesete cijelu inventuru u pomoćni dokument III – unutar samog dokumenta desnim klikom na stavke pozovite pomoćni prozor te odaberite jednu od dvije opciju
Dodaj u inventurnu količinu +- zbraja količine istog artikla sa više dokumenata po kojima se knjiži inventura, ako ste radili više dokumenata III ovom opcijom program će zbrojiti količine sa svih dokumenata
Prenesi u inventurnu količinu - ova opcija će prenijeti količinu samo sa ovog dokumenta, prikladno kad radite jedan dokument III.
Odaberite način unosa koji Vam odgovara.
Kada ste unijeli sva inventurna stanja tipkom F7-SUMA dobit ćete usporedno vrijednost zaliha u skladištu - knjigovodstveno stanje skladišta, vrijednost po knjizi popisa, vrijednost proknjižene inventure - stvarnog stanja te inventurnu razliku između knjigovodstvenog i stvarnog stanja inventure.
Tipkom F8-ISPIS ispisat ćete knjigovodstveno i stvarno stanje, sa iskazanim viškovima ili manjkovima po svakom artiklu te vrijednosno za ukupne zalihe. Moguće je posebno izlistati manjak i posebno višak označavanjem opcija na prozoru ispisa.
Odabirom raznih opcija ispisa dobit ćete izvještaj koji Vam odgovara.
Kada su sve radnje oko usklađenja i knjiženja inventurnog stanja obavljene tipkom F3-KNJIŽENJE proknjižit ćete inventuru - stvarno stanje proknjižit će se na zalihe uz istovremeno knjiženje inventurnih razlika u materijalnom. Preporučeno je koristit neki dokument koji NIJE označen kao dokument donosa.
Možete otvoriti primjerice dokument RAZ (slika dolje).
ŠTO U SLUČAJU KAD STE NASTAVILI RADITI U TEKUĆOJ GODINI A INVENTURU STE UNIJELI RANIJE?
Ukoliko ste inventuru unosili ranije - prije trenutnog datuma, a količina na zalihama se mijenjala potrebno je u polje datum u meniju ZAKLJUČIVANJE GODINE upisati datum ili odabrati datum na kalendaru, te kliknuti na dugme Unesi količinu na datum. Program će tom opcijom vratiti zalihe na datum, odštampajte inventurne razlike (viškove i manjkove) - Ispis (F8) i proknjižite inventurnu razliku F3 INVENTURNE RAZLIKE na datum KAD STE RADILI INVENTURU koristeći dokument INM ili INV.
VAŽNO!! Nakon prethodno obavljenih radnji potrebno je napraviti servis zaliha ulaz/knjiženja/servis cijena - staviti kvačicu na servis zaliha i kliknuti na OK da bi se količine na zalihama vratile na trenutne.
Unos datuma te dugme Unesi količinu na datum kao na slici dolje
Kako otvoriti dokument RAZ ukoliko ga nemate otvorenog.
ROBNO KNJIGOVODSTVO KOMISIJSKA ROBA i KOMBINACIJA VLASTITE I KOMISIJSKE ROBE
Ukoliko imate na istom skladištu komisijsku i vlastitu robu možete ih pregledavati zajedno - inicijalno je SVI artikli ili posebno. U padajućem meniju kao na slici birate Vlastita ili Komisijska roba.
Ako samo želite prenijeti DONOS u novu poslovnu godinu potrebno je dva puta pokrenuti ZAKLJUČI - jednom za dokument inventure za vlastitu robu npr INV a drugi put za dokument inventure za komisijske robe npr INK.
Knjiženje inventure je identično što se tiče unosa inventurnog stanja. Za ispise inventurnih razlika također možete birate SVI ARTIKLI ili posebno VLASTITA/ KOMISIJSKA roba u meniju ispisa, opcija Ispis vrste artikala. Za knjiženje inventurnih razlika potrebno je također odabrati posebne vrste dokumenata za vlastitu i komisijsku robu.
Kasa uvezana sa maloprodajom
MALOPRODAJE KOJE IMAJU UVEZANU KASU SA ROBNIM KNJIGOVODSTVOM - za svaki slučaj pokrenite POMOĆ - SERVISIRANJE - PRIJENOS PROMETA od datuma do datuma u aplikaciji KASA za 2021. godinu. Na taj način bit ćete sigurni da su svi dokumenti dnevnog utrška preneseni iz kase u robno knjigovodstvo maloprodaje.
Knjiženje inventure - Za maloprodaje koje ne vode robne kartice
Inventuru u maloprodaji u kojoj se ne vode - nisu bitne robne kartice, knjižite u opciji ZAKLJUČAK / MALOPRODAJA. Unesite inventurno stanje na gore opisani način - koristeći tipke F9-DODAJ ili F12-PRISTUP. Kad ste unijeli inventurne količine pokrenite opciju F3 – INVENTURNE RAZLIKE.
Odaberite dokument za knjiženje inventurnih razlika – klikom na ENTER dobit ćete listu definiranih dokumenata. Iz liste odaberite dokument IZM (ako ga nema otvorite novi dokument primjerice IZM). Važno je samo definirati da je dokument ulazni, da ažurira zalihe ali ne ulazi u knjigu popisa.
Ovim dokumentom će se na zalihama proknjižiti izlaz u robnom knjigovodstvo (razlika ulaza i inventurnog stanja) koji nije bio knjižen tijekom godine, odnosno bio je knjižen vrijednosno. Nakon toga idete na zaključivanje te poslovne jedinice i prenosite donos - inventurno stanje u novu poslovnu godinu.
Vrijednosno usklađivanje robnog i materijalnog knjigovodstva - za veleprodaje i maloprodaje koje vode robne kartice
U meniju KNJIŽENJA opcija ZAKLJUČIVANJE dobit ćete tabelu s artiklima i knjigovodstvenim stanjem. Inicijalno su prikazani svi artikli na zalihama bez obzira na njihovo stanje, a moguće je odabrati - filtrirati prikaz zaliha većih, jednakih ili manjih od 0 - "><= 0"
Tipkom F7 – SUMA dobit će te usporedno vrijednost knjige popisa i vrijednost zaliha na inventuri. Ukoliko se vrijednosti ne slažu potrebno je :
Servisirati zapisnike – ULAZ, meni KNJIŽENJE, opcija SERVIS CIJENA, označite SERVISIRANJE ZAPISNIKA. Ukoliko želite kreirati zapisnike ponovno za cijelu godinu označite opcije Servisiranje zapisnika i Izbriši stare zapisnike. Kumuliranje po danima - jedan dokument zapisnika sadržavat će promjene za upisani broj dana, ukupna vrijednost svih zapisnika bit će ista, samo se radi o broju dokumenata
Servirati zalihe - ULAZ, meni KNJIŽENJE, opcija SERVIS CIJENA, označite SERVIS ZALIHA.
Možete aktivirati obje opcije istovremeno - kao na slici Servis cijena i Servis zaliha.
- Dana 13. prosinca 2022.
0 Comments